30 Eylül 2012 Pazar

ok... let's start! :) / tamam... haydi başlayalım! :)

You know, I told you that I would go to the doctor yesterday, and I went with my friend. We talked with the doctor and he explained me about the HCG diet. I won't explain you longer and longer about it, because you can just find lot's of sources on the internet. Yesterday, we started to have the injection of HCG but not started the diet. Because the first 2 days are the loading phase and I can just eat and drink what I want. I had my injection also today. And tomorrow, I'll start to obey the rules of my diet. Let me tell you my scores on Saturday: 

My height: 171 cm

My weight: 93.6 kg
My fat: 38.3kg

So our target is to lose about 25 kg of fat. To achive this goal, I'll have my injections every morning just after I wake up. I'll absolutely obey the diet rules. And I'll have extra products from GNC which are:


Thermogenic Formula (that speeds up the metabolism - twice a day)

DBT Formula (that balances the blood sugar-usually used by the diabetics - twice a day)
Megatea organic form tea (you know the ingridents that controls your digestive system - twice a day)

What happens if you do not use them? Nothing. But these products will speeds up the target time and also helps you to get the right nutritional content.


Also I'll have to drink at lease 2lt of water. And alcohol is absolutely forbidden. So what can I drink? Black tea, green tea, coffee (all these are without sugar), soda, all light drinks such as light coke or light lemonade. But not airan or any milk types even light ones. I'm only allowed to have 2 tablespoons of light yoghurt in a day but not much more.


Most of the fruits are also forbidden and fruit is a part of the meal. The allowed fruits are only 1 apple or 1/2 orange or 1/2 grapefruit or 8-10 strawberries. Others are forbidden. 


My doctor gave me some recieps that I can do during my diet. All of them are prepared without sugar, starch and fat.


Also my doctor wanted me to do some light sports such as walking on the Treadmill. why Treadmill but not at the street? Because he wanted me to hold my pulse steady.


-----------------------------------------------------------


Biliyorsunuz size dün doktora gideceğimi söylemiştim ve arkadaşımla gittim. Doktorla konuştuk ve bana HCG diyetini anlattı. Size burada uzun uzun anlatmayacağım çünkü internette çok fazla kaynak bulabilirsiniz. Dün HCG enjeksiyonunu yapmaya başladık fakat diyete başlamadık. Çünkü ilk 2 gün yükleme fazı ve istediğim her şeyi yiyip içebiliyorum.Bugün de enjeksiyonumu yaptım aynı şekilde. Ve yarın diyetimin kurallarına uymaya başlayacağım. Size Cumartesi günkü değerlerimi söyleyeyim:

Boyum: 171cm
Kilom: 93.6kg
Yağ ağırlığım: 38.3 kg

O halde hedefimiz yaklaşık 25kg yağ kaybetmek. Bu hedefe ulaşabilmek için her sabah uyandıktan sonra enjeksiyonlarımı yapacağım. Diyetimin kurallarına kesinlikle uyacağım. Ayrıca GNC'den aldığım ekstra ürünlerle pekiştireceğim. Bunlar:

Thermogenic Formula (metabolizmayı hızlandırıcı - günde 2 sefer)
DBT Formula (kan şekeri dengeleyici - günde 2 sefer)
Megatea organic form tea (organik form çayı sindirimi düzenleyici - günde 2 sefer)

Bunları kullanmazsam ne olur? Hiçbir şey. Fakat bu ürünler hedef zamana ulaşma hızını artırır ve gerekli besinleri almaya yardımcı olur.

Aynı zamanda en az 2lt su içmem gerek. Alkol kesinlikle yasak. O halde ne içebilirim? Siyah çay, yeşil çay, kahve (bunların hepsi şekersiz), soda, light kola ve light limonata gibi tüm light içecekler. Fakat ayran ya da her hangi bir süt çeşidi diyet bile olsa yasak. Sadece günde 2 yemek kaşığı light yoğurt yiyebilirim ama daha fazlasını değil.

Meyvelerin de bir çoğu yasak. Sadece izin verilen meyveler 1 elma, yarım portakal, yarım greyfurt veya 8-10 adet çilek. Diğerleri yasak.

Doktorum bana diyetim boyunca hazırlayacağım yemekler için tarifler de verdi. Hepsi de şeker, nişasta ve yağdan uzaklar.

Ayrıca doktorum benden hafif spor yapmamı da istedi. Özellikle yürüyüş bandında 1 saat yürümemi söyledi ki nabzımı sabit tutabilmem için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder