28 Ocak 2013 Pazartesi

Phase 3 - Day 17 / Faz 3 - Gün 17

Hi everyone... Long time passed from my last entry. But I'm entering my weight info everyday for you and you can always check it from the charts on the right, you know.

On the 5th of Jan I met with my doctor and we decided to finish the injections. So on the 9th of January, I finished my HCG injections after getting them for 100 days. And after that I contiuned my 500kcal diet until 12th of Jan. And I started to eat normally since then.

What is phase 3 HCG diet? It's for conserving the weight you have reached on phase 2. The main idea of this phase is getting into normal eating type but SLIGHTLY. What  does that mean? Let me explain. You know, when I was on phase 2, I was doing a 500kcal diet and it's main idea was NO FAT, NO STARCH/SUGAR. So all the fat I was getting was from the meats and all the starch I was getting was from Uno light balance bread. Since phase 3, I'm now getting them all but in vers small amounts. For example, I can now eat macaroni but only 2 table spoons. Or I can eat pizza but only 1 or 2 slices. I'm eating everything now but as I said, in very small amounts.

And the most important thing is that I'm walking for at least 1 hour more than 3 or 4 times a week (it's up to the weather). And with these eating and living habbits, I can say that I'm conserving my weight between 77.4 and 76. 4. What's more, today I weighted 76.3kg. I'm even continuing to lose weight. By the way, I must admit that I'm continuing my GNC pills DBT formula and Thermogenic formula even on this phase. Also I'm drinking my GNC Megatea Form tea...

What I can say more about this phase is that I'm still eating 2 main meals in a day. One is late breakfast (at about 10:15 am.) and one is dinner (at about 7:15pm.) And I try not to eat anything between them. I sometimes drink coffee or something else. I'm a bit naughty because I get sweet things and desserts almost everyday (but in very small amounts) but even I do all those cheats, I'm still conserving and even losing weight. :)

-------------------------------------------------------------

Herkese selam... Son yazımdan beri uzun zaman oldu. Fakat sizin için her gün kilo bilgimi giriyorum, sağ taraftaki grafiklerden kontrol edebilirsiniz biliyorsunuz.

5 Ocak'ta doktorumla buluştum ve enjeksiyonları bitirmeye karar verdik. Ve 9 Ocak'ta 100 gün boyunca devam ettiğim HCG enjeksiyonlarımı bitirdim. 12 Ocak'a kadar 500kcal lik diyetime devam ettim. Ve sonrasında normal yemeye başladım.

Faz 3 HCG diyeti nedir? Faz 2'de verilen kiloların korunması için gerekli olan bir fazdır. Bu fazın ana fikri normal yeme şeklinize dönüşü YAVAŞÇA yapmaktır. Bu ne demek? Açıklayayım. Biliyorsunuz, faz 2 deyken 500kcal lik bir diyet yapıyordum ve o diyetin ana fikri YAĞ YOK, NİŞASTA/ŞEKER YOK. Yani aldığım yağ sadece etlerin kendisinde bulunan yağlardı ve aldığım karbonhidrat sadece Uno light denge ekmeğinden aldığım karbonhidrattı. Faz 3 sonrasında bunların hepsini almaya başladım ama çok ufak miktarlarda. Mesela artık makarna yiyebiliyorum ama sadece 2 yemek kaşığı. Veya pizza yiyebiliyorum ama sadece 1 ya da 2 dilim. Her şeyi yiyorum ama dediğim gibi küçük miktarlarda.

Ve en önemlisi de günde en az 1 saatten haftada en az 3-4 gün (havaya bağlı olarak) yürüyüş yapıyorum. Bu yemek ve yaşam alışkanlıklarıyla kilomu 77.4 ile 76.4 arasında tuttuğumu söyleyebilirim. Hatta bugün 76.3kg çıktım, yani hala vermeye de devam ediyorum. Bu arada itiraf etmeliyim ki faz 3te de GNC haplarım DBT formula ve Thermogenic formulaya devam ediyorum. Ayrıca GNC Megatea form çayımı da içiyorum.

Bu fazla ilgili başka diyebileceğim şey hala günde 2 ana öğün yiyorum. Biri geç kahvaltı (saat 10:15 civarı) ve diğeri de akşam yemeği (saat 7:15 civarı) Ve arasında da bir şeyler yememeye çalışıyorum. Bazen kahve ya da başka bir şeyler içiyorum. Aslında ben biraz yaramazım çünkü hemen hemen her gün tatlılar filan tüketiyorum (ama çok az miktarlarda) ve tüm bu hilelerime rağmen kilomu koruyorum hatta veriyorum bile! :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder