19 Aralık 2012 Çarşamba

80th day / 80. gün

Hi all, I couldn't have time to write you much these days. But I'm glad to tell you that I weighted 79.1kg this morning. This means 14.5kg in 80 days. As you see, it's getting slower to lose weight as the time goes on. But the lost fat and weight is seen easily on my body. My waist is now 83cm, my belly is 91cm and my hips are 110cm. This means I'm only 10cm far away from my target. Normally, my phase 2 HCG diet should end in the begining of january, but I'll talk to my doctor to get one more injection and to continue for one more month until the end of january. We'll see what he'll decide then.

I'm also bored to write what I ate and drank whole day line by line and hour by hour. This diet has become a part of my life and I got used to live with this diet. Today, in the lunch I ate 100g grilled whiting fish with green salad and in the evening I ate 100g meat sauted with onion and garlic with green salad and a little boiled broccoli and a little olive oily leeks (too little oily). Of course I did my injection in the morning and I only drank nescafe as breakfast. So everything is monotonous as you see :) Besides, I drank my GNC pills and GNC Megatea form tea and 1.5lt of water.

Sometimes I'm doing cheats but my doctor is getting angry with me :) Also today I did house cleaning, dish washing, shopping for kitchen and so I was standing for hours and hours. I couldn't have time to do sports but I think I burnt many calories whole day.

-----------------------------------------------------------

Herkese merhaba, son günlerde size yazmaya çok vakit bulamıyorum. Fakat bu sabah 79.1kg tartıldığımı memnuniyetle belirtmek isterim. Bu da 80 günde 14.5kg demek. Gördüğünüz gibi kilo kaybım zaman geçtikçe yavaşlıyor. Fakat verdiğim kilo ve yağlar vücudumda kolaylıkla görülebiliyor. Belim 83cm, göbeğim 91cm, basenim 110cm oldu. Bu demek oluyor ki hedefime 10cm kaldı. Normalde faz2 hcg diyetim ocak ayının başında sona erecek, fakat doktorumla konuşarak bir enjeksiyon almayı ve diyete ocak sonuna kadar devam etmeyi düşünüyorum. Bakalım o neye karar verecek.

Ayrıca satır satır saat saat neler yiyip içtiğimi yazmaktan sıkıldım. Bu diyet hayatımın bir parçası haline geldi ve bu diyetle yaşamaya alıştım. Bugün öğlen 100g ızgara mezgit ve bol yeşil salata yedim. Akşam 100g soğan ve sarımsakla sotelenmiş et ile yeşil salata, haşlanmış brokoli ve az zeytinyağlı pırasa yedim. Tabii ki sabah HCG enjeksiyonumu yaptım ve kahvaltı olarak nescafe içtim. Yani gördüğünüz gibi her şey monoton :) Ayrıca, GNC haplarımı ve GNC Megatea form çaylarımı da içtim ve 1.5lt de su içtim.

Bazen kaçamaklar yapıyorum ama doktorum bana kızıyor :) Ayrıca bugün evi temizleme, bulaşık yıkama, mutfak alışverişi gibi şeyler yaparak saatlerce ayakta kaldım. Spor yapacak vakit bulamadım ama tüm gün çok kalori yaktım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder